Roditelji malih beba susreću se s mnogim pitanjima vezanim za rast i razvoj djeteta. Jedno od njih tiče se i izrastanja zubića.
Prve zubiće bebe dobivaju između četvrtog i osmog mjeseca života, ali nije rijetkost da zubi ne izrastu i do prve godine života. Tu su i oni slučajevi kada se bebe rode s jednim zubom ili im izrastu do četvrtog mjeseca, međutim, rijetki su.
– Rast bebinih zubića povezan je s genetikom, tako da, ukoliko su majci ili ocu zubi izrasli ranije, onda će i djetetu izrasti ili obratno. Uglavnom, dijete do četvrte godine života mora minimalno dobiti 20 zuba, iako do treće godine većina djece dobije sve zube – ističe dr. Nataša Huskić, specijalista pedijatre i ljekar poliklinike SaNaSa u Sarajevu.
Simptomi rasta
Kako navodi dr. Huskić, kod nekih beba se nekoliko nedjelja prije da primijetiti da će zub izrasti, jer se na tom mjestu vidi crvenilo, pa čak i mala izbočina, dok kod druge djece nema nikakvih znakova koji bi najavili izbijanje.dr-Natasa Huskic
– Ko što se ni vremenski ne može predvidjeti kada će zubi izbiti, tako se ne zna hoće li simptomi rasta biti teži ili lakši. Svaka beba će različito podnijeti rast i popratne simptome rasta – kaže dr. Huskić.
Najčešći simptom prema kojem možete zaključiti da zubi rastu jeste iritacija desni, koje su upaljene i osjetljive, gdje beba reagira plačem i razdražljivošću.
Tu je slinenje, koje se javlja već od trećeg mjeseca, zatim kašalj, te osip po bradi, koji je izazvan prekomjernim slinenjem.
Jedni od simtoma su česti ugrizi, stavljanje i griženje različitih predmeta, zatim blago povišena temperatura, loš san, a tu si i simptomi prehlade, koji ne upućuju na prehladu, već upravo rast zuba.
Kako pomoći bebi
– Pomoći bebi možete tako što ćete joj dati da žvaće specijalni gumeni prsten, koji ćete ohladiti u frižderu, jer hladnoća ublažava bol u desnima – naglašava dr. Huskić te dodaje da i specijalni gelovi za desni, koje možete pribaviti u apotekama, mogu biti efikasni, jer će gel privremeno utrnuti desne.
Jantarne ogrlice, koje su u posljednje vrijeme popularne i često viđene kod bosanskohercegovačke djece, nemaju efekta.
– Radi se o neutemeljenoj terapiji za koju nema nikakvih dokaza o učinkovitosti, a može biti i opasna, jer se dijete može njome ugušiti, ukoliko beba prekine ogrlicu i proguta kuglicu – upozorava pedijatrica.
Stručnjaci pretpostavljaju da ogrlica od jantara, zbog sličnosti sa nizom zubića, ima neki antropološki placebo efekat.
– Naravno, više djeluje na roditelje nego na bebe, a rast zuba je normalan fiziološki proces i roditelji trebaju biti strpljivi, jer čim zubić nikne, nestat će i tegobe – zaključila je doktorica.
(I. Redžović/Faktor.ba/Foto: J. Brutus)
Nema komentara:
Objavi komentar